Kontakt: stavebnice(at)tipa.eu
V případě vašich dotazů kdykoli pište na uvedenou emailovou adresu.
Tipa, spol. s r.o.

Nové produkty:
stavebnice PT073
- Zdroj pro zesilovače PT002B/3B/5/6
** více informací **

stavebnice PT076
- Elektronická hrací kostka
** více informací **

stavebnice PT066A
- Relé deska se spínacím tranzistorem a LED
** více informací **

Detektor lži
PT061, stavebnice

DETEKTOR LŽI – LEVNÁ EDICE

Zakoupili jste si stavebnici PT061, signalizující změnu odporu na kontaktech rozsvícením LED. Toho lze využít ke konstrukci jednoduchého detektoru lži, neboť pokud se testované osobě změní odpor prstu (potí se), znamená to, že pravděpodobně lže.

 

 

 Koupit kompletní stavebnici 

Potleskový spínač
PT028, stavebnice
PT028_maly.jpgZakoupili jste si stavebnici PT028, která slouží pro spínání zařízení v závislosti na vykonaném hluku. Citlivost snímání zvuků elektretovým mikrofonem lze nastavit podle potřeby. Spínač tak může reagovat již na slabé zvukové ruchy nebo pouze po silném úderu v těsné blízkosti mikrofonu, který je možné připojit skrze běžnou dvojlinku až 20m od samotného spínače. Nabízí se možnosti využití v zabezpečení objektů nebo k zapínání spotřebičů na zavolání.
 
 
PWM (pulsní) výkonový regulátor do 15A
PT016, stavebnice
PT016_maly.jpgStavebnice PT016 slouží pro regulaci výkonu zařízeních napájených stejnosměrným napětím 8 - 24V s odběrem maximálně 15A. Můžete tak regulovat svit žárovky, rychlost otáčení ventilátoru či jiného motoru nebo teplotu mikropájky. Regulace je plynulá - pomocí trimru, avšak není problém připojit pro regulaci externě potenciometr nebo termistor. Pomocí termistoru NTC 100k a ventilátorů si můžete snadno udělat automatický chladící systém, který bude měnit výkonnost podle aktuální teploty na čidlu (termistoru).
 
 
Soumrakový spínač s relé 250V/8A
PT017, stavebnice
PT017_maly.jpgZapojení PT017 Vám umožní spínat elektrická zařízení do 250V/8A dle intenzity okolního osvětlení. Pomocí dvou trimrů lze nastavit práh sepnutí a hysterezi (odchylka mezi podmínkami pro sepnutí a rozepnutí). Zařízení je s horšími parametry (možným zatížením) schopno pracovat již od 8,5V, což umožňuje využít jako napáječe devíti voltou baterii. Vzhledem k pomalejšímu náběhu sepnutí relé nedoporučujeme při takovýchto podmínkách relé zatěžovat síťovým napětím. Nebezpečná napětí připojujete na vlastní nebezpečí, nevystavujte vlhkému prostředí.
 
Triakový regulátor výkonu 230V/10A
PT019, stavebnice
PT019_maly.jpgZakoupili jste zapojení, které Vám umožní regulaci tepelných spotřebičů, zdrojů světla (mimo zářivky a úsporné žárovky), otáček motorů (mimo jednofázové asynchronní s kondenzátorem). Při použití chladiče lze regulovat proud o velikosti až 10A. Bez něj zapojení snese 1000W zátěž díky konstrukci plošného spoje a rovnoměrnému rozlévání tepla do něj. Přesto doporučujeme u odběrů vyšších jak 3,5A vybavit obvod BT 138 chladičem, jelikož špatné prolití cínu zespod DPS a přichycení šroubu znamená zhoršený odvod tepla a tím i riziko zničení triaku, po kterém nelze zařízení regulovat (jakoby v cestě nebyl žádný regulátor) a při  zapínání dochází k proudovým špičkám na připojeném spotřebiči, což vede například u klasických žárovek k jejich dřívější destrukci. Při výpadku regulace, tedy spálení nebo přehřátí obvodu, vypněte celé zařízení. Pokud po vychladnutí obvodu nebude regulace opětovně fungovat, vyměňte triak.    
                                                                                             Koupit kompletní stavebnici
 
Univerzální plošný spoj – pájivé pole
PT008, stavebnice

Zakoupili jste si univerzální plošný spoj, který je určen pro experimentální či různá zkušební zapojení. Plošný spoj se z velké části skládá z krátkých cest s roztečí 2,54 mm, je tak přímo určen pro integrované obvody v pouzdrech DIL (DIP). DPS je navržena tak, aby bylo možné použít jak tzv. „úzké“, tak i tzv. „široké“ integrované obvody. Skrze celý plošný spoj jsou rozvedeny dlouhé cesty, které je výhodné použít jako napájecí. Díky správné vzájemné vzdálenosti těchto napájecích cest je možné umístit blokovací SMD kondenzátory přímo mezi ně.

Koupit plošný spoj

 

Zdroj pro zesilovače PT002B/3B/5/6
PT073, stavebnice

PT073 - Zdroj pro zesilovače PT002B/3B/5/6Zakoupili jste si stavebnici PT073, která je napájecím zdrojem pro výkonové audio-zesilovače. Hned na začátek je nutno poznamenat, že stavebnice je na míru navržená pro zapojení s obvodem TDA7293 nebo ekvivalentním TDA7294, jenž jsou použity ve stavebnicích PT002B, PT003B, PT005 a PT006 naší společnosti. Použití pro jiné zapojení zesilovačů je také možné, nicméně pamatujte na to, že parametry zdroje nemusí být zrovna nejvhodnější. Obvody TDA potřebují ke svému provozu symetrické stejnosměrné napájení, které toto zapojení poskytuje. Navíc je zdroj vybaven druhým nezávislým kanálem pro připojení podpůrných zařízení pro provoz zesilovače vyžadující nesymetrické stabilizované napájení o velikosti 12 V s maximálním celkovým odběrem do 1 A. Takovým zařízením může být třeba ventilátor, systém opožděného sepnutí reproduktoru (PT022) nebo indikátor vybuzení (PT024M / PT024S ). 

Koupit kompletní stavebnici